Paweł Wyszomirski

Kocham gadżety elektroniczne. Miłość zaczęła się odkąd pierwszy raz – u znajomych rodziców – zagrałem na Atari 800XL w River Raid. Później wiele dni spędziłem przy swoim Atari 64XE z magnetofonem XC12.

Przepisywałem kody programów z magazynu Bajtek, którego redakcja po przekształceniach i pod nazwą PC World dotrwała aż do grudnia 2018 r. Nagrywałem programy z audycji “Radiokomputer”, nadawanej przez Rozgłośnię Harcerską (dziś Radiostacja), które według dzisiejszych standardów były szczytem złodziejstwa i piractwa.

Fascynująca technika

Po tym wstępie widać, że mam już ponad 40 lat, ale moja fascynacja nie minęła. Nadal potrafię godzinami testować Asystenta Google, aby dobrze sterował sprzętami w moim domu i wszystko działało zarówno z komputera, jak i zegarka. Od kilku lat sprawdzam też, jak gadżety elektroniczne mogą pomóc zdrowiu.

wypiłem 10 tys. litrów powietrza

Zaangażowałem się też w projekty dotyczące monitoringu jakości powietrza. Na balkonie mam zainstalowane czujniki HackAir, Lufdaten, LookO2 i Smogomierz. Brałem też udział w opracowaniu aplikacji katoluft.pl, która tłumaczy liczby, opisujące jakość powietrza w Katowicach na konkretne zachowania, które mogą ograniczyć ekspozycję na zanieczyszczenia.

co robię?

Od 2012 r. jestem kuratorem konferencji TEDxKatowice (wcześniej TEDxRawaRiver) i prezesem Fundacji Napraw Sobie Miasto. Należę też do komitetu zarządzającego „Citizen Science to promote creativity, scientific literacy, and innovation throughout Europe” w ramach europejskiej sieci COST.

w co wierzę?

Wierzę, że dane produkowane przez gadżety elektroniczne są w stanie polepszyć jakość naszego życia. Każdy z nas może lepiej żyć, jeśli patrząc na swoje zachowania nie będzie tylko opierał się na subiektywnych odczuciach, ale też spróbuję zajrzeć we własną historię ukrytą w liczbach. Do czego zapraszam!

Kolofon

Jestem wyznawcą rozwiązań Alphabet Inc., choć oczywiście nie wierzę, że nie czynią oni zła. Jednak teksty piszę na Chromebook Acer 13 i w pakiecie Google Dokumenty. Zdjęcia wykonuję telefonem Motorola Z Play. Drukuję przez Google Cloud Print. Czas mierzę TicWatch C2. Dogaduję się z Google Home, a powietrze oczyszczam przy użyciu Xiaomi Mi Purifier 2 oraz Boneco Air washer W490. Jedynie do zarządzania zadaniami używam katowickiej aplikacji KanbanTool. Korzystam z Facebook’a, Instagram’a, Twitter’a i LinkedIn’a. Jak chyba nikt na świecie, nie korzystam z Google Plus;) Na świat zaś patrzę nie przez Google Lens, ale czerwone, bardzo analogowe okulary TagHeuer TH7102.