Błażej Faliszek

W dzieciństwie, dziadek zaraził mnie pasją do majsterkowania. Z czasem przeszła ona na zainteresowanie komputerami. Całkiem niedawno, bo w 2012 za sprawą niewielkiego komputera Raspberry Pi, zacząłem łączyć oba zainteresowania.

Trochę z własnego lenistwa, a trochę z chęci zebrania przydatnych mi informacji, postanowiłem zebrać w jednym miejscu wszystkie swoje projekty związane z Raspberry Pi. W ten sposób powstał blog MalinowePi.pl. Jeden z największych w Polsce blogów związanych z mikrokomputerem Raspberry Pi. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, dlatego wkrótce zacząłem poznawać inne mikrokontrolery.

Hackerspace Silesia

W 2014 roku z grupą prawie 30 osób postanowiliśmy założyć w Katowicach stowarzyszenie Hackerspace Silesia. Chcieliśmy stworzyć miejsce, gdzie będziemy mogli realizować swoje projekty, wymieniać się wiedzą i prowadzić warsztaty. Od początku powstania stowarzyszenia trafiłem do zarządu i jestem w nim do dnia dzisiejszego.

W kosmos

Moją najnowszą pasją jest kosmos, a właściwie jego eksploracja. Od 2017 roku opisuję najważniejsze wydarzenia związane z komercjalizacją lotów kosmicznych, planami NASA oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej na stronie internetowej magazynu iMagazine.pl.

Smogomierz

Od 2016 roku chciałem zająć się miernikami zanieczyszczeń powietrza. Na początku trochę po omacku zacząłem zamawiać różne urządzenia i sprawdzać ich działanie. Nauczony na własnych błędach w 2017 roku stworzyłem projekt Smogly(Smogomierz), czyli taniego i prostego w budowie miernika zanieczyszczeń powietrza. Projekt jest w pełni darmowy i otwarty. Cały kod wraz z opisami i instrukcjami budowy umieściłem na GitHubie. Od tamtego czasu w wolnych chwilach rozbudowuję ten projekt i szacuję, że powstało już ponad 100 mierników zanieczyszczeń powietrza bazujących na moim projekcie.

Czyste powietrze

Problem zanieczyszczeń powietrza i jego wpływu na zdrowie popchnął mnie do stworzenia własnego oczyszczacza powietrza. W 2017 zbudowałem pierwszy prototyp oczyszczacza mojego autorstwa. Z czasem powstały kolejne prototypy. Dziś jeden z nich dba o jakość powietrza w moim mieszkaniu.